معرفی رشته تحصیلی MBA

507,025 بازدید

MBA

رشته تحصیلی MBA در حدود ده سال است که در دانشگاه های ایران تدریس می‌شود و اخیرا نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است. MBA مخفف عبارت Master of Business Administrator می‌باشد و دارای گرایش‌های متعددی می‌باشد که دانشجویان در سال دوم تحصیل می‌توانند گرایش مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل در این رشته برگزینند. MBA یکی از پرطرفدارترین و پر سودترین رشته های تحصیلی است و برای تحصیل در آن شما با هر مدرک لیسانسی می‌توانید در آزمون‌های مربوطه ثبت نام کنید.
رشته MBA به دلیل تفاوت‌های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته های برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندی‌های هوشی و ذاتی خواهید بود که می‌تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد.
رشته MBA در کنکور سراسری کارشناسی ارشد ایران جزو رشته های قرار گرفته که افراد می‌توانند بدون توجه به مدرک تحصیلی دوره کارشناسی خود به عنوان انتخاب دوم (52 رشته در این دسته قرار دارند) گزینش نمایند.
دوره کارشناسی ارشد MBA سومین مدرک در مدیریت کسب و کار به حساب می‌آید و اساساً برای ایجاد مهارت‌های مدیریتی در مهندسان رشته های مختلف به کار می‌رود.

تعریف و هدف از این رشته

دوره کارشناسی ارشد مدیریت سازمان که معادل Master of Business Administration MBA است به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمان‌های اقتصادی – اجتماعی، تولیدی و خدماتی طراحی شده است. رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پیداست تنها مدیریت بازرگانی نیست، از آنجا که در ایران آموزش مدیریت به سه شاخه بازرگانی، صنعتی و دولتی تقسیم می‌شود برای اکثر متقاضیان این گمان پیش می‌آید که MBA تنها در بر گیرنده مباحث مدیریت بازرگانی است و به طور مثال برای مدیریت صنعتی باید به سراغ رشته دیگری رفت در حالی که این تصور کاملاً اشتباه است. MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می‌شود و به صورت مکرر اتفاق می‌افتد. برای رشته MBA حدود ۳۰ گرایش مختلف در کشور های مختلف تعریف شده است. اما چهار گرایش اصلی این رشته که تقریباً در همه دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند به شرح زیر است: ۱- بازاریابی و مدیریت فروش ( Marketing)
2 - مدیریت مالی و مدیریت مؤسسات مالی (Finance)
3 - مدیریت تولید و سیستم‌های تولید و پروژه (Operation)
4 - مدیریت منابع انسانی (Human Resources)
امروزه حتی MBA با گرایش‌هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می‌شود که نشان از انعطاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فارغ‌التحصیلان این رشته است.
متأسفانه امروزه بسیاری بدون توجه به محتوای MBA آن را با نام مدیریت سازمان می‌شناسند و تنها به بخش بسیار کوچکی از اهدافی که در این دوره بررسی می‌شود می‌پردازند. اگر بخواهیم تعریفی دقیق‌تر از اهداف MBA داشته باشیم باید توجه داشت که هدف این دوره پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره های کارشناسی در رشته های مختلف به خصوص رشته های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه های ذیل انجام وظیفه نمایند:
۱ - اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی
۲- ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
۳- طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
۴- کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون سازمان و یا ایجاد سازمان‌های جدید
۵- ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی
این اهداف تقریباً” در تمام جهان یکسان هستند.
افرادی که در این دوره پذیرفته می‌شوند، حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته های دانشگاهی گذرانده و با حوزه تخصصی دوره کارشناسی آشنائی پیدا کرده‌اند. این افراد پس از فراگرفتن دانش مدیریت و تمرین مهارت‌های مدیریتی در این دوره، نیروهای ارزنده ای خواهند شد که می‌توانند با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود در جهت تحقق هدف‌های بالا نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا نمایند.

دانشگاه‌های ارائه دهنده دوره MBA در ایران

در ایران چند دوره در مراکز زیر ارائه می‌شود که از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرند:
1- دانشگاه شریف:
دانشگاه شریف یکی از اولین و فعال‌ترین دانشگاه‌های ایران در توسعه این رشته است. رشته MBA در 11 گرایش مختلف در این دانشگاه تدریس می‌شود و به دو روش دانشجو می‌پذیرد یکی به صورت رایگان که معمولاً 50 نفر به این روش گزینش می‌شوند و دیگری به صورت غیر انتفاعی که در حدود 70 تا 80 نفر نیز از این طریق وارد این رشته می‌شوند و هزینه تحصیل برای این گروه قریب به 9 میلیون تومان خواهد شد. کلاس‌های این رشته در دانشکده اقتصاد و مدیریت شریف برگزار می‌شود.
آنچه بعد از قبولی در هر دو روش اهمیت دارد لزوم شرکت در مصاحبه‌هایی است که از قبول شدگان انجام می‌شود. داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و سوابق اجرایی جالب توجه در کسب‌وکارهای مختلف نیز می‌تواند از جمله دلایل موفقیت شما باشد.
گرایش‌های یازده‌گانه دانشگاه شریف شامل موارد زیر هستند:
1- عمومی
2- فناوری اطلاعات(IT)
3- فناوری
4- بازاریابی
5- تجارت
6- مدیریت منابع انسانی
7- کارآفرینی
8- مدیریت استراتژیک
9- اقتصاد مدیریت
10- مدیریت پروژه
11- مدیریت اجرایی(EMBA)

2- دانشگاه تهران
دانشکده مدیریت دانشگاه تهران فقط در یکی از گرایش‌های MBA یعنی مدیریت اجرایی اقدام به جذب دانشجو می‌نماید. که از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند. برای تحصیل غیر رایگان در دوره های نوبت دوم این دانشگاه باید در حدود 6 میلیون تومان هزینه کنید.

3- دانشگاه علامه طباطبایی
دانشکده مدیریت علامه طباطبایی نیز فقط در گرایش مدیریت اجرایی رشته MBA دانشجو می‌پذیرد؛ و وجه تمایز این دانشگاه در گزینش افراد شاغل با سابقه 3 تا 4 سال مدیریت است. که البته دوره های نوبت دوم در این دانشگاه هم با شهریه در حدود 6 میلیون تومان برگزار می‌شود.

4- دانشگاه علم و صنعت
دانشگاه علم و صنعت نیز از طریق کنکور سراسری و با دوره های رایگان و غیر رایگان اقدام به گزینش دانشجو می‌کند که البته گویا به زودی از طریق آموزش الکترونیک نیز در این رشته دانشجو خواهد گرفت که در حدود 7 میلیون تومان هزینه در بر دارد. در این دانشگاه فقط گرایش مدیریت اجرایی تدریس می‌شود.

5- سازمان مدیریت صنعتی
این سازمان با سابقه درخشان در زمینه آموزش‌های مختلف مدیریت در رده های کارشناسی و ارشد چند سالی است که دوره های MBA را نیز آموزش می‌دهد. این سازمان در گزینش دانشجویان خود قید 3 سال تجربه کاری و مدیریتی را لحاظ کرده است و در حدود 5 میلیون تومان شهریه از دانشجویان دریافت می‌کند. در این سازمان فقط گرایش مدیریت اجرایی تدریس می‌شود.

6- دانشگاه علوم و فنون مازندران
این دانشگاه با همکاری دانشگاه ITTK هند دوره های بسیار خوبی را برای رشته MBA پیاده سازی و اجرا کرده است که در حدود 6 میلیون تومان برای تحصیل در دوره های غیر رایگان آن باید هزینه کنید.

7- دانشگاه کیش

8- دانشگاه مالک اشتر

9- دانشگاه شاهرود
تحصیل در رشته MBA در سه دانشگاه ذکر شده در حدود 4 میلیون تومان برای شما هزینه در بر دارد. البته دانشگاه مالک اشتر تعداد معدودی را نیز به صورت رایگان پذیرش می‌کند.

10- دانشگاه آزاد:
دوره های MBA این دانشگاه در واحد علوم و تحقیقات ارائه می‌شود و گرایش آن نیز مدیریت اجرایی می‌باشد.

طول دوره MBA

دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و آموزشی است. این دوره به نام دوره MBA در اکثر نظام‌های آموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه ارائه می‌شود. با توجه به اینکه فارغ‌التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی وارد این دوره می‌شوند و باید با مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت در حوزه های مختلف آشنا شوند، طول دوره حداقل ۲ و حد اکثر ۳ سال بوده و تعداد واحدهای لازم برای فارغ‌التحصیل شدن بر خلاف سایر فوق لیسانس‌ها که ۳۶ واحد است ۵۸ واحد درسی است. بنابراین دانشجویان این دوره، مانند سایر دانشجویانی که در سایر نقاط جهان در این رشته به تحصیل می‌پردازند، برای تکمیل دوره خود در طی ۲ سال یا ۴ ترم باید به طور متوسط در هر نیمسال تحصیلی حدود ۱۴ واحد درسی را بگذرانند. به این لحاظ دوره کارشناسی ارشد MBA، دوره سنگین و پر کاری است و دانشجویانی که وارد این دوره می‌شوند باید از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.

زمینه های فعالیت فارغ‌التحصیلان MBA

فارغ‌التحصیلان این دوره با فراگیری دانش و فنون مدیریت و البته کسب تجربه عملی، قادر خواهند بود در زمینه های ذیل فعالیت نمایند:

  • اداره امور واحدهای ستادی سازمان‌های تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمان‌ها برای اداره مؤثرتر سازمان‌های خود
  • اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات
  • ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه‌ها و شیوه های اداری آن بخش
  • کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت‌های جدید یا ایجاد و اداره سازمان‌های جدید
  • طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتی

نظرات

zahra_aghajanloo
1391/04/25
پاسخ به این نظر

بسیار خوب و مفید بود.با تشکر.

Dorsa
1391/07/01
پاسخ به این نظر

بسیار عالی بود سپاس فراوان

مسعود
1391/07/08
پاسخ به این نظر

واقعا اطلاعات خوبی بود از نگارنده تشکر میکنم

محمد
1391/07/21
پاسخ به این نظر

با سلام.اطلاعات کافی و خوب بود و من توانستم مبهمات را درمورد این رشته از بین ببرم.

میثم دکامی
1391/08/10
پاسخ به این نظر

بالاخره باید کلی خرج کنیم یا رایگان هم هست!!!!

پارمیدا
1391/08/13
پاسخ به این نظر

بالاخره باید پول بدیم یا باید تمام وقتمون رو به جای پول بدیم بخونیم

behnam
1393/03/29

انصافا اصن متن بالا رو خوندی؟

بهنام
1394/05/09

نه

مجتبی
1391/08/15
پاسخ به این نظر

سلام جالب جدید و عالی بود.

مصطفی
1391/08/18
پاسخ به این نظر

با سلام و تشکر از اطلاعات خوبی که در اختیار ما قرار دادید.
امیدوارم پذیرش این رشته به صورتی باشه که از نیاز صنعت و جامعه بیشتر نباشه و باعث بیکاری فارغ التحصیلانش نشه!

کمال عبداللهی
1391/08/20
پاسخ به این نظر

با سلام و عرض خسته نباشی به خدمت مدیران و تمام زحمتکشان ای سایت به نظر من اطلاعات ناقص و مبهمی رو نوشته ایدچون من خودم به شخصه ابهاماتی که در مورد این رشته داشتم رو نه اینکه کمتر کرده باشید بلکه آن را بیشتر کردید با تشکر از زحمات شما عزیزان

وحید حاجت پور
1391/09/08
پاسخ به این نظر

اطلاعات جامع و خوبی بود. متشکرم

mariwan mahdi
1391/10/03
پاسخ به این نظر

باسلام و عرض خسته نباشید به خدمت مدیران و تمام زحمتکشان این سایت
من مریوان از کشور عراق یک سوال داشتم. این است که شرایط دادن نام استاد یار واستاد, یا بطور دیگر بگویم جه شرایطى لازم است. دانشجویانى که فوق لیسانس ام بى اى مى گیرند می توانند، در دانشگاها بعنوان استادیار و استاد تدریس بکنند. درکشور ایران وشرایط این عنوان وظیفه ى (استاد دانشگاهى ) جیست؟ خیلى ممنون میشوم اکر بة ما جواب بدهید . با احترام

بهار
1394/07/24

در شرایط فعلی باید در هر رشته ای که بخواهید تدریس کنید باید دکترا داشته باشید البته دانشگاه دولتی رو اطلاعی ندارم

الیاس
1391/10/04
پاسخ به این نظر

عالی بود.اما بازهم شک دارم از وضعیت شغلی این رشته البته پس از علاقه کافی.

حسین
1391/10/04
پاسخ به این نظر

جالب بود، اما راستی برای چی باید تمام رشته ها که حتی با بیشتر درسای این رشته آشنا نیستند، بِیان و این رشته رو انتخاب کنن. فکر نمی کنید حق کسایی که توی این رشته هستند، کم میشه؟

نوشین
1399/02/11

بیشتر تلاش کن و بیشتر درس بخون تا حقت ضایع نشه حق گرفتنیه ، پس منتظر نشو که کسی حقت رو بهت تعارف بزنه

omid
1391/10/08
پاسخ به این نظر

باسلام من فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر درسال 88 بودم ولی وقتی خواستم وارد دنیای کسب و کار بشم دیدم هیج آشنایی با واقعیات و شرایط کسب و کار در ایران ندارم ولی با راهنمایی و معرفی یکی از اشنایانم با mba و ماهیت اون که در دنیا توسط bussiness schoolها که مفهوم دانش در انها با دانشگاهها یک تفاوت اساسی داره و دانش در این مدارس کاملا رویکرد کاربردی-مهارتی داره و به نیازهایی که یک مدیر در دنیای واقعی کسب وکار و سازمان خودش داره توجه میکنه اشنا شدم و خوشحالم که در ایران هم موسساتی هستند که جدا از سیستم اموزشی کاملا نظری وغیر کاربردی به مدیران ارایه خدمات اموزشی و مشاورهای میکنند. من خودم فارغ التحصیل Mahan Business School. هستم و به عنوان کسی که این سیستم آموشی رو تجربه کرده به شما هم توصیه میکنم که در هنگام انتخاب mbaحتما بیشتر تحقیق کنید و به ماهیت کاربردی این دوره بیشتر توجه کنید.

سمیرا
1392/06/03

من فارغ التحصیل گیاهپزشکی هستم همه اعضای خانواده ام می گویند بهتر است برای ارشد رشته ای بخوانی که برای آن کار وجود داشته باشد,نظر خودم مدیریت است شما که تجربه فراگیری آن را دارید میشه راهنمایی ام کنید؟ممنونم

سعید
1397/08/25

سلام میتونی منبع اطلاعات در مورد ماهیت کاربردی این رشته بهم بدی؟

حاج اسماعیل عزیزی
1391/11/01
پاسخ به این نظر

با سلام و خسته نباشید ممنون که مطالب مهم رو دراختیار ما گذاشتین. من الله توفیق

mehdi
1393/09/05

با سلام
ازمن میشنوی رشته خودتو ادمه بده براتون خیلی سخت میشه که رشه مدیرت رو ادمه بدین. در ضمن همه رشته های موجود در ایران یعنی هرچی بخونی اخرش هیچی هست . اگه سرمایه داشته باشین بله رشته مدیریت خوبه بخونین در غیر این صورت رشته خودتون خوبه. به نظر من ادمه بدین خوبه .

علی
1394/02/24

آقا مهدی عزیز
اگر شما تا حالا به هیچ جایی نرسیدین بخاطر *** خودتون هست در ایران داشتن تحصیلات بسیار مفید و کارآمد هست اما به شرطی که بلد باشند افراد ازش استفاده کنند
من دیپلم حسابداری دارم مدیر فروش دوتا شرکت هستم و از خیلی از مدیران شرکت های دیگه هم کارآمد تر هستم

یوسف
1394/09/18

باسلام
مهدی جان منم نظرم با علی جان یکیه.منم کارشناسی حسابداری دارم و الانم سربازم.ولی بازم مدیرمالی یه شرکت هستم.خیلیم راضیم نسبت به بقیه.مهم تلاش خوده فرده.کار زیاده کارگر کمه.منظورم آدم اهل کاره.ایشاله تونسته باشم مفهومه حرفمو رسونده باشم

بهار
1391/11/06
پاسخ به این نظر

باسلام مطالب خوب ومفیدی بوددرمورددانشگاه های ارایه دهنده فکرمیکنم مطالب قدیمی است.

sharareh
1392/01/26
پاسخ به این نظر

ممنونم واقعا عالی بود و خسته نباشید.

monir
1392/02/13
پاسخ به این نظر

عالی بود.انگیزه پیدا کردم.

علی سلحشور
1392/03/15
پاسخ به این نظر

سپاس از زحمات شما بسیار عالی بود

نیلوفر
1392/03/27
پاسخ به این نظر

خیلی ممنون بسیار مفید بود

ایت
1392/03/28
پاسخ به این نظر

سلام.هیچی دیگه!بالاخره این رشته هم لو رفت.گفتم حداقل ی رشته پیدا کردم با تعداد شرکتت کننده کم. ولی..
به هر حال مرسی از لطفتون...

سارا
1392/04/01
پاسخ به این نظر

خیلی خوب بود ولی تو دانشگاه ها دانشگاه علم و فرهنگ رو جا انداختید.این جا هم ام بی ای داره !!!!!

حمید
1392/04/25
پاسخ به این نظر

عالی بود واقعا.تشکر

علی نظری
1392/05/06
پاسخ به این نظر

ممنون، واسه من خیلی مفید و کارا بود. امیدوارم که روزی بتونم شما رو در این راه یاری کنم. خیر پیش.

عباس دهقان
1392/05/17
پاسخ به این نظر

من مهندسی برق قدرت دارم قصد دارم برای کارشناسی ارشد در این رشته شرکت کنم ممنون از راهنمایی های خوبتان.

ردانی پور
1392/06/04
پاسخ به این نظر

سلام/جدید و مفید بود.ممنون

مهدی عسکری
1392/06/06
پاسخ به این نظر

درود به شما. من فرهنگی هستم و کارشناس کامپیوتر. به نتیجه رسیدم که در این رشته ادامه تحصیل بدم موفقترم و تحقیق تو این رشته رو به شما توصیه میکنم. تشکر

سامان
1392/06/18
پاسخ به این نظر

با سپاس از زحمات شما دوستان عزیز .
مفید واقع شد مطالب و امید وارم در فعالیت هاتون موفق باشید

رویا
1392/06/23
پاسخ به این نظر

سلام ممنون از اطلاعاتی که دادید فقط یک سوال آنهم اینکه این رشته کاربرد در مراکز درمانی ونوع مدیریت درآنها دارد یا خبر؟

محمد مهدی
1392/07/05
پاسخ به این نظر

سلام و درود بر جویندگان علم، مطلب کامل و عالی بود.
متشکرم

فرزاد
1392/07/06
پاسخ به این نظر

باسلام و تشکر از شما من درشهرداری شاغلم کدوم رشته مدیریت بهتر می باشد

MEHDI
1393/09/05

رشته شهر سازی رو برا شما پیشنهاد میکنم مرتبط با شغلتون هم هست

عباس
1392/07/06
پاسخ به این نظر

مفید بود. سپاس

سحر
1392/07/07
پاسخ به این نظر

مرسی از مطالبتون میخواستم ازتون بپرسم برای موفقیت هرچه بیشتر تواین رشته روی چه جنبه های شخصیتی باید بیشتر کارکرد وقوی تر بود؟چه روشهایی رو برای رسیدن به این مهم میتونید بهم پیشنهادکنید؟

دانشجوی MBA 09353828607
1392/08/08
پاسخ به این نظر

کسایی که میخوان mba بخونن باید
1.قدرت تحلیل بالایی داشته باشن. این رشته کاملا تحلیلیه.
2.اطلاعات عمومی و علاقه به مسائل مدیریتی بازار داشته باشند و خودشون رو ازین لحاظ به روز نگه دارن.

Master-z
1392/08/26
پاسخ به این نظر

باسلام. والا چی عرض کنم اما اطلاعاتتون خوبه
تو این مملکت که کسی زیاد از چیزی که میخواد بشه اطلاعات نداره، اما شما کارتون خوبه.
تشکر‎

سحر
1394/09/25

سلام ببخشید فرق این رشته با مدیریت بازرگانی چیست

javad
1392/10/30
پاسخ به این نظر

واقعا به برداشت اشتباهم تو این رشته پی بردم ، ممنون

mohammad
1393/02/05
پاسخ به این نظر

سلام
یعنی حتما برای قبولی تو این رشته باید سابقه کار داشت و فقط با داشتن مدرک کارشناسی امکان قبولی وجود نداره؟
با تشکر

زهرا
1393/02/19
پاسخ به این نظر

سلام و عرض ادب
من خیلی شنیدم که رشه ی mba برای خانم ها داخل ایران مناسب نیست و ...
حالا من امسال میخوام کنکور شرکت کنم میخواستم ببینم از بین رشته های مدیریتی ارشد کدوم برای یک خانم مناسب تره؟
الان هم دانشجوی رشته آی تی هستم

علی
1393/05/04
پاسخ به این نظر

سلام
سپاس و درود فراوان
شکسپیر می فرماید: وضوح، روشنی می آفریند.
تشکر می کنم برای اینکه تمامی رشته های مدیریت را بصورت خلاصه و مفید توضیح داده اید.
شاد و پیروز و سر بلند باشید.

راحله
1393/05/17
پاسخ به این نظر

سلام اینجا نوشته شده که با هر لیسانسی میشه وارد mba شد,ولی من فکر میکنم اگه لیسانس مدیریت داشته باشه راحت تر میتونه قبول شه...فکرم اشتباهه؟؟؟

مهدی
1393/06/04

بله اشتباهه
رشته MBA بیشتر واسه بچه های فنی مهندسیه تا هر کسی با توجه به زمینه لیسانسی که خونده مرتبط با اون رشته وارد مدیریت بشه به خاطر همینم واسه ارشد فقط ریاضی 1 و2 و جی مت و زبان تافل لازمه البته تا کنکور 93 اینجور بوده . البته نه اینکه رشته های دیگه نمی تونن شرکت کنن!به خاطر این میگم فنی مهندسی چون ریاضیشون معمولا قوی تره چون بیشتر میخونن...

MEHDI
1393/09/05

علاوه بر زبان و ریاضی تئوریهای مدیریت از همشون مهمتره کسی در این رشته موفق خواهد بو که با علاقه وارد این رشته شده باشه .البته علاقه در همه رشته ها یک اصل هست

پیمان
1393/06/27
پاسخ به این نظر

با عرض سلام وخسته نباشید!! میشه یه توضیح مختصری در مورد سابقه کاری که درموردش نوشته شده بود بدید؟؟؟ آخه بعد از اخذ مدرک کارشناسی در یک رشته فنی ،آیا داشتن 3 سابقه کار آنهم در زمینه مدیریت یکم دور از ذهن نیس؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

مرجان
1395/01/09

خداییش متن خوندید؟؟؟ فقط ی دانشگاه همچین شرطی گذاشته!!!

پویا
1393/06/29
پاسخ به این نظر

با عرض سلام
خدمتتون عارضم که تا کی باید این پلان تحصیلی ادامه داشته باشه؟
آیا با کمبود فرصت شغلی این روش درسته؟
به نظر شما نباید دانشگاه مثل یک محل کارآموزی باشد؟
آیا به این فکر کردین که کشور ما یک کشور مصرفی است؟
و تا موقعی که ما صنعتی نداشته باشیم.
بیکاری هست
و درس هم جای خودش را دارد...

نسرین
1393/07/18
پاسخ به این نظر

سلام
من کارشناسیمو آمار خووندم، سابقه کارو از کجا بیارم... اگه نداشته باشم باید قید این رشته رو بزنم؟

مهناز
1393/07/21
پاسخ به این نظر

سلام ببخشبد از رشته ی انسانی میشه mbaخوند؟

mehdi
1393/09/05

با سلام
من رشته مدیریت تموم کردم مهم نیست چی خوندی ولی تو رشته MBA ریاضات و زبان و تئوریهای مدیریت که برگرفته از چندین کتاب میباشد اشنایی داشته باشی موفق خواهی شد

m.hamzei86
1393/08/17
پاسخ به این نظر

مرسی بابت مطلب مفیدتون ولی 1 سوال داشتم منظور از سابقه کاری چیه؟ممنون میشم جوایگو باشید.

بهروز خسروی
1393/09/26
پاسخ به این نظر

با سلام عرض ادب
بده مدیریت فروش شرکت دانش بنیان رویان استان قم رو بر عهده دارم و از مطالبتون استفاده کامل رو بردم ممنون از همه دوستان عالی بود...

پرویز
1393/10/14
پاسخ به این نظر

با سلام.پیام نور این رشته رو داره؟

amir
1394/01/05

اره داره

محمد مهدی ا
1394/02/22
پاسخ به این نظر

سلام / نیازی به سابقه کار و مصاحبه نیست / البنه از طریق کنکور اینطوره
ایشالا سال دیگه تک رقمی میشم .....

رقیه
1394/03/18
پاسخ به این نظر

سلام مقالتون عالی بود. من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم و میخام واسه ارشد mbaشرکت کنم ولی متوجه شدم که دانشگاههای شریف و علامه و... یکی از شرایط پذیرششون سابقه کاری هست! یعنی کسی که سابقه کاری نداره رو قبول نمی کنن؟ممنون میشم اگه سریع جوابمو بدید. متشکرم

maedeh
1395/08/03

به نظر اینجوری میاد و این واقعا منصفانه نیست چون شاید یکی شرلیط کار کردن در طی تحصیل رو نداشته باشه

sajjad
1394/05/07
پاسخ به این نظر

به نظرمن یکی از بهترین رشته ها تو ایران

معصومه
1394/05/08
پاسخ به این نظر

سلام بچه ها من تا سه روز دیگه باید انتخاب رشته کنم واسه کارشناسی ولی واقعا نمیدونم چی بخونم...بنظرتون این رشته واسه منکه اول راهم خوبه ؟
رشتمم انسانی بوده ریاضیمم خیلی خوب نیس ولی میتونم خودمو بکشم بالا...
راستی دانشگاه ازادم این رشته رو داره؟؟؟
ممنون میشم یکی زود جوابمو بده اخه وقت زیادی ندارم

علی رمضانی
1394/06/17
پاسخ به این نظر

سلام من مهندسی کشاورزی گرایش اقتصاد کشاورزی قبول شدم. آیا میتونم برای کارشناسی ارشدم مدیریت اجرایی بخونم؟؟ لطفا" جوابم رو بدهید. با تشکر

ستاره
1394/07/05
پاسخ به این نظر

ممنون خوب بود ولی کاش منابع هر رشته هم اضافه کنین

مینو
1394/07/30
پاسخ به این نظر

سلام من ارشد آزاد تو رشته مدیریت mba گرایش بازاریابی ترم بهمن واحد علوم دارویی تهران و مدیریت دولتی گرایش سیستمهای اطلاعاتی واحد شاهین شهر اصفهان واسه همین ترم قبول شدم و رشته کارشناسیم هم مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) بوده حالا دودل شدم نمیدونم کدوم رشته رو بخونم به نظر شما کدوم رشته بهتره و آینده شغلی بهتری چه تو ایران و چه خارج کشور داره ؟

ادمین:
سلام. هر دو رشته به نظر برای سابقه قبلی شما خوب هستند. اگر علاقه خاصی به هیچ یک ندارید که بتوانید یکی را انتخاب نمایید، بهتر است با بررسی اعتبار دانشگاه ها، به دانشگاهی که معتبر تر باشد بروید.

نیلوفر
1394/08/05
پاسخ به این نظر

سلام من رشتم علوم انسانی هست زبانم خیلی خوبه ولی ریاضیاتم زیاد خوب نیست ولی بخوام میتونم برسونم به نظرتون من میتونم mbaبخونم؟ و میتونم بپرسم که کنکور چند میخواد برای این رشته؟!

ادمین :
سلام
هیچ کاری غیر ممکن نیست اما آزمون ریاضی MBA در حد رشته مهندسی است.

الناز
1394/08/06
پاسخ به این نظر

ببخشید واسه ی این رشته نمیشه لیسانس گرفت ؟ منظورم اینه که لیسانس mba وجود نداره ؟؟ فقط فوق لیسانس داره ؟

علیرضا
1394/08/06
پاسخ به این نظر

با سلام و عرض خسته نباشید
دوست عزیز ممنون از مطالب بالا که گذاشتید ولی من هنوز قانع نشدم واقعیتش اینه که من امسال فارغ التحصیل مهندسی عمران شدم و فکر این هستم ارشد MBA بگیرم ولی نمیدونم بعد از تمام شدنش چه موقعیت شغلی یا پستی مرتبط با رشته لیسانسم خواهم داشت؟؟؟ آیا ترکیب لیسانس عمران با MBA معادل رشته ارشد مدیریت پروژه و ساخت برابر میشه منطورم از لحاظ شغلی هست؟؟؟ خیلی ممنون میشم به من پاسخ بدید. با تشکر

ادمین:
با سلام. تقریبا دانشجویان رشته های مهندسی زیادی در اکثر کشورها، پس از اتمام تحصیلاتشان، اقدام به اخذ MBA می نمایند. به این دلیل که پس از کسب مدرک دانشگاه، بتوانند در مسیر تجاری سازی ایده های خود اعم از تولید، توسعه و فروش حرکت کنند. اما در ایران به دلیل اینکه:
1 - اکثر فارغ التحصیلان بدنبال کار در ادارات هستند و 2- آموزش های تئوری و عملی مرتبط با دوره ها، متناسب با بازار کار نیستند.
چرخه تربیت دانشجو برای صنعت، با نقص همراه است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاع از بازار کار به سراغ فارغ التحصیلان این رشته رفته و در مورد مشکلات و منافع آن اطلاع دقیقتری کسب نمایید.
در خصوص معادل سازی هم MBA معادل ارشد محسوب می شود.

محمدرضا
1395/10/17

من سوال شمارو متوجه شدم اما ادمین عزیز متوجه نشد.سوال منم همین سوال شماست

leila
1394/08/13
پاسخ به این نظر

باسلام وخسته نباشید
من فارغ التحصیل کامپیوتر نرم افزار هستم برای ادامه تحصیل رشته mba مناسبه لطفا راهنمایی بفرمایید باتوجه به اینکه فنی هستم رشته جذابی هست؟ سپاس

ادمین:
سلام
این که مناسب است به توانایی و تلاش شما بستگی دارد، ولی اینکه رشته کارشناسی غیر از مدیریت است اشکالی ندارد.

Nastaran
1394/08/29
پاسخ به این نظر

سلام . ببخشید اینجا نوشته با هرمدرک لیسانسی میشه این رشته رو خوند من تازه میخوام امسال کنکور بدم و پیش دانشگاهی هستم . میخواستم بپرسم میتونم این رشته رو تو دانشگاه بخونم و اینکه حدود رتبه چند لازمه ی قبولی تو‌این رشته هست . ممنونم

mohajer
1394/09/08
پاسخ به این نظر

سلام تفاوت خیلی بارز این رشته با رشته های مدیریتی دیگه مثل بازرگانی یا اجرایی چی هست؟ و اینکه این مدرک رو در اموزشگاههای ازاد هم میدند. ایا برای کار این مهمه که مدرکت دانشگاهی باشه یا نه؟

پریا
1394/09/13
پاسخ به این نظر

با سلام
من لیسانس ریاضی دارم..موندم ارشد mba بخونم یا صنایع؟با کدوم یکی از اینا میشه بهتر کار پیدا کرد لطفا کمکم کنید
با تشکر

ادمین:
سلام
هر دو رشته خوبی هستند اما یافتن شغل فقط مربوط به رشته دانشگاهی نیست و مواردی نظیر تخصص و مهارت ها، سن، ایده های خلاقانه، ارتباطات، سطح توقع از شغل و ... بستگی دارد.

حسین
1394/09/14
پاسخ به این نظر

باسلام.میخواستم بدونم اعتبار این مدرک برای ارتقاء شغل و پست در شرکتها چطوره؟این معادل با کارشناسی ارشد هست یا خود مدرک کارشناسی ارشد هست؟

ادمین:
با سلام به این مطلب رجوع نمایید.

امیر
1394/09/14
پاسخ به این نظر

سلام دوستان
کارشناسی ارشد مدیریت MBA شامل چه درس هایی است و هزینه آن در دانشگاه پیام نور یا غیرانتفاعی چقدر می باشد؟

نرجس
1394/09/17
پاسخ به این نظر

سلام ممنون میشم اگر راهنمایی کنید و بگید که آیا مدرک رشته MBA از ایران در کشورهای دیگر معتبر هست یا نه ؟! و مدرک کدوم دانشگاه در کشورهای دیگه اعتبار بالاتری دارد !

تیمور
1394/09/17
پاسخ به این نظر

سلام می شه فرق بین مدیریت بازرگانی گرایش مالی با مدیریت اجرایی گرایش مالیش چیه؟

ادمین:
با سلام. تفاوت ظاهری در اهداف هر دو رشته دیده می شود، جایی که مدیریت بازرگانی گرایش مالی، هدفش، تربیت افراد دانش آموخته، با توانایی اداره امور مالی، خصوصا در یک واحد تجاری و بازرگانی است و مدیریت اجرایی هم هدفی برای تربیت اداره کنندگان بخش های مالی سازمان ها، اما بطور کاربردی تری دارد، بنابراین شباهت بسیار است اما تفاوت زمانی وجود دارد که در عمل، مدیریت اجرایی آموزش های عملی را در دستور کار داشته باشد (یا فقط افرادی که سابقه کار دارند را آموزش دهد) و بازرگانی نیز، تمرکزش بر ارائه دید سوداگری در فرد باشد. اما در خصوص آنچه در عمل رخ می دهد، توصیه می کنیم، با دانش آموختگان هر رشته تماس بگیرید.

رضا
1394/09/22
پاسخ به این نظر

تشکر . بسیار مفید بود. من مهندسی برق دارم و علاقمند به رشته های مدیریت بازرگانی . حالا موندم چه رشته ای از مدیریت بازرگانی را ادامه بدم؟ در ضمن 15 سال میشه مهندسی و تموم کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید ارادت و تشکر مجدد

ادمین:
اگر خیلی علاقه مندید و توان شروع مجدد تحصیلات دارید، مدیریت گزینه خوبی است به شرطی که هدف مشخصی را دنبال نمایید

saya
1394/09/22
پاسخ به این نظر

سلام.من ارشد مهندسی دریا دارم.ولی ازشرایط کاری موجود راضی نیسم. تجربه مدیریتی در شرکت رو ندارم.بنظرم اومد که برای رسیدن به خاسته هام دراین رشته برم مدیریت بخونم. ولی سوال شده برام: که اگه کنکور قبول بشم ولی چون تجربه مدیریتی ندارم تو مصاحبه ردم میکنند؟ یانه؟

سایا
1394/09/22
پاسخ به این نظر

سلام واحترام. راهنمایی میخاستم. باسپاس: همش یکساله که فارغ تحصیل رشته ام شدم.(ارشد مهندسی دریا ازدانشگاه شریف دارم.) بنظرتون میتون مدیریت MBA بخونم. یالازمه که برم محیط کار چندسال تجربه کسب کنم بعد بفکر قبولی در کنکورش باشم؟

ادمین:
با سلام. هر کدام یک سری مزایا دارد. قطعا داشتن تجربه قبل از تحصیل (به شرط ورو مجدد به عرصه تحصیل) موجب شیرین تر شدن دوره تحصیل می گردد اما تحصیلات در سن کمتر هم از نظر میزان یادگیری موثر می باشد.

raha
1394/09/23
پاسخ به این نظر

سلام.من رشته مهندسی پزشکیم .میخاستم برم رشته ی مهندسی شیمی برای فوق لیسانسم اما یکی از مشاورا مدیریت صنعتی mba رو بهم معرفی کردن. ب هیچ وجه علاقه ندارم فقط بفکره پول دراوردنم.ایا این رشته واقعا خوبه؟و بدون علاقه میتونم بخونمش؟ب مهدسی شیمی هم تا حدودی علاقه دارم. لطفا سریع ک جواب بدین باید تا 2 روز دیگه انتخاب واحد.کنم.ممنون

سعید
1394/09/23
پاسخ به این نظر

سلام رشته مدیریتMBA بهتر است یا مدیریت اجرایی MBA ؟

لاله
1394/11/26

سلام تا اونجایی که من میدونم mba مختص بچهای مهندسیه اما مدیریت اجرایی یا emba برای کسانی ک کارشناسی علوم پایه و انسانی دارن بهتره! موفق باشید

مهران
1394/10/12
پاسخ به این نظر

سلام
من لیسانس کشاورزی دارم درگیر پروژه های برقی و سد و نیروگاه هستم به نظر شما کدوم. گرایش مدیریت و. بخونم بهتره

Ladan
1397/05/08

معذرت میخوام شما چطور پروژه برق انجام میدین.اخه کشاورزی چه ربطی به سد و نیروگاه داره و برق قدرت.چطور برمیاین بچه های برق برای خودشونم که رشتشونه سخته.موندم بخدا با این حجم بی ربطی

محمد
1394/10/17
پاسخ به این نظر

سلام ممنون از رحمتتون،غالی بود ولی دودلم. یه سوال من اول راهم 1.مهندسی عمران بخونم یا 2.مدیریت بازرگانی؟؟ لطفا راهنماییم کنین ممنون

مریم
1394/10/17
پاسخ به این نظر

سلام. من دانشجوی مهندسی برق هستم. مقطع کارشناسی. میخام برای ارشد mba بخونم. از طرفی هدفمم اینه که اپلای کنم و بورسیه ی تحصیل توی کشورای دیگه رو بگیرم. یا امریکا یا کانادا. حالا نمیدونم که کنکور ارشد شرکت کنم یا بذارم بلافاصله بعد از کارشناسی اپلای کنم؟ نظر شما چیه؟ یه چیز دیگه هم اینکه نمیخام ph.d بگیرم. یعنی اگه mba بخونم اینجا, میشه دوباره برای مقطع ارشد اپلای کنم؟ ولی یه گرایش متفاوت از چیزی که توی ایران خوندم؟مثلا اگه اینجا مدیریت اجرایی خوندم, میشه اپلای کنم برای مدیریت بازرگانی؟ یا مثلا finance management ؟

نفیسه
1394/10/21
پاسخ به این نظر

سلام.دوستان کسی راجع به رشته International business اطلاعاتی داره؟آیا این رشته هم زیر مجموعه MBA هستش؟

رضا
1394/10/30
پاسخ به این نظر

ایا این رشته دکترا هم دارد؟ (دوره DBA به عنوان رشته تحصیلی در مقطع دکترا محسوب می شود؟)
آیا می توان با داشتن مدرک کارشناسی ارشد MBA در آزمون دکترا مدیریت نیمه متمرکز شرکت کرد؟

مینا
1394/11/10
پاسخ به این نظر

سلام.
من کارشناسی شیمی خوندم و برای ارشد مدیریت ثبت نام کردم..میشه فرق رشته ی mba با مدیریت دولتی رو بگید..و اینکه کجاها هر کدوم کاربرد دارند؟!

عاطفه
1394/11/18
پاسخ به این نظر

باسلام
من کارشناسی مهندسی رباتیک خوندم میخاستم واسه ارشد سال 96 mba شرکت کنم زبانم خوب نیست به نظرتون اگه توی این یکسال کلاس زبان برم میتونم از پسش بر بیام؟ زبانش در چه حده؟

ادمین: سلام
سطح زبان نسبتا بالاست. یکسال هم زمان مناسبی است ولی به شرطی که واقعا تلاش کنید و نا امید نشوید.

امیر
1394/11/28
پاسخ به این نظر

واقعا اطلاعاتتون به من کمک شایانی کرد

hadi
1394/12/08
پاسخ به این نظر

سلام دوستان من میخواهم در رشته entrepreneurship and innovation management فوق لیسانس بگیرم .لیسانس من هم کامپیوتر بوده.دوستان به نظر شماها من میتونم این رشته را به اتمام برسونم با این فرضیه که من پیش زمینه ایی ندارم..بعداز فارغ التحصیل میتونم کار پیدا کنم

Atena
1394/12/18
پاسخ به این نظر

عالی بود مرسی خیلی کمکم کرد فقط کاش درصد های لازم برای قبولی در این رشته در دانشگاه ها رو هم می گذاشتید

فرشته
1395/01/28

سلام خسته نباشید می خواستم بدونم من با کارشناسی ادبیات عرب آیا می تونم ارشد mbaشرکت کنم آیا مانعی نداره به نظرتون این کار درسته

فرشاد مصفا
1395/01/12
پاسخ به این نظر

واقعا از اطلاعتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم

محمد احمدی
1395/01/15
پاسخ به این نظر

سلام دوستان من الان تازه ترم اول کاردانی ام رشته ناوبری ام میخواستم بدون میتونم رشتمو تغییر بدم بیام تو رشته مدیریت بازرگانی وآینده این شغل چیه یعنی دقیقا چیکاره میشم

زینب
1395/01/30
پاسخ به این نظر

سلام من ترم آخر مهندسی شیمی هستم میخواستم بدونم اگه ارشد mba شرکت کنم با توجه به رشته ی لیسانسم شانسی برای اشتغال دارم؟

سمیرا
1395/04/19

سلام مطالبها عالی بودن. من دوره کارشناسیمو مدیریت بازرگانی خوندم.و ااگر ارشدر و mbaبخونم کار برام پیدا میشه؟ لطفا راهنماییم کنید. ممنون

ادمین:
با سلام. به صرف گرفتن مدرک در یک رشته، پیدا کردن شغل میسر نخواهد شد. بهتر است در زمان دانشجویی، با درآمد کم، مشغول به کاری شوید که می خواهید در آینده، شغل اصلیتان گردد. با سپاس

نفس
1395/02/29
پاسخ به این نظر

سلام برای خوندن مدیریت تو دبیرستان چه رشته ای رو باید بخونم؟؟؟خواااهش میکنم سریع جواب بدید

عرفان
1395/03/02
پاسخ به این نظر

سلام وعرض خسته نباشید به همه عزیزان من نهم هستم ودرسم هم خوبه میخواستم بدونم اگربخوام برم mbaاول باید برم انسانی رشته بازگانی روبخونم بعداز دبیرستان واردnbaبشم ممنون

علی
1395/03/14

اینطوری کارت سخت می شه چون از پس ریاضیش برنمیایی ،بهتر که ابتدا یه رشته مهندسی بخونی بعد واسه ارشد این رو انتخاب کنی موفق باشی

رضا
1395/03/05
پاسخ به این نظر

همونطور که برای بیشتر دوستان هم سوال بود رشته mba هیچ ربطی به رشته های مهندسی نداره، ولی متاسفانه شانس قبولی براشون بیشتره چون ازمون از منابع مهندسیه ولی وارد که میشن با مباحث حوزه علوم انسانی مواجه میشن. بنابر این اگر شما سابق کار تجاری و بازار را دارید این رشته براتون خوبه. من تجارت میکنم و کارگزار گمرک هستم ام بی ای خوندم و به دردم میخوره بقیه دوستان خوندن و دنبال کار تو یه شرکت میگردن. به طور کلی رشته ایه که از بازار باید واردش بشین نه برعکس ،صرف خوندن ام بی ای تضمینی برای وارد شدن به دنیای بیزینس نیست، دوره هایی که برخی موسسات و یا اتاقهای بازرگانی در کشورهای دیگه اجرا میکنن، بعضا از دانشگاههای ایران خیلی معتبر تر هست. متاسفانه سطح علمی این رشته هنوز در کشورمون خیلی پایینه.

مجتبی
1395/03/06
پاسخ به این نظر

سلام،من کارشناسی مکانیک گرایش ساخت و تولید دارم و می خواستم در رشته مدیریت ادامه تحصیل بدم،با توجه به مدرک کارشناسی ام در رشته مدیریت صنعتی ادمه بدم یا MBA؟

،

حامد
1395/03/22
پاسخ به این نظر

سلام و عرض خدا قوت
خواستم بدونم از گرایشات دیگه ی این رشته mlm یا network marketingهم هست یا کلا این صنعت جدا از mbaهست اگر هست آیا تو ایرانم تدریس میشه؟

کریمی
1396/09/22

سلام میخاستم بدونم رشته mlmدر مقطع کارشناس یا دکتری تدریس میشه یا خیر؟یا تو چه کشوری میشه در سشو خوند.

امیررضا
1395/04/01
پاسخ به این نظر

برای بحث برندینگ و تبلیغات باید وارد mba شوم یا بازرگانی_بازاریابی یا مدیریت بازاریابی؟

محمد
1395/04/04
پاسخ به این نظر

باسلام
اگه کسی اطلاع داره بفرماد که چقدر هزینه شه.چقدر اب میخوره؟

ریحانه
1395/04/22
پاسخ به این نظر

ببخشید کسی ک از هندوستان حسابداری خونده اتو دانشگاه چه رشته هایی رو میتونه بخونه??

پریسا
1395/05/01
پاسخ به این نظر

با عرض سلام . سوالی دارم بازاریابی شبکه ای جزو رشته MBA میشه؟

آرزو
1395/09/03

سلام
بازاریابی شبکه ای نوعی از بازاریابی هست که تو درس تئوریهای بازاریابی وجود داره. تو ایران زیاد جا نیوفتاده و نمیشه بهش اعتماد کرد.
لازم به ذکره این درس تئوریهای بازاریابی یک کتاب نیست چندین کتابه که در مجموع اسمشو این گذاشتن.

فرزانه
1395/06/20
پاسخ به این نظر

سلام میخواستم ببینم از رشته تجربی هم میشه رفت MBA ؟

arash
1395/08/17

شما تو مقطع کارشناسی نمیتونی MBA بخونی
اول باید کارشناسی بگیری و بعد از اون تو مقطع ارشد ادامه تحصیل بدی

سعید
1395/09/29

شما بعد ازاتمام کارشناسی می نونید این رشته رو انتخاب کنید چون رشته جاری محسوب میشه

Ehsan
1395/08/03
پاسخ به این نظر

به نظر من که وقت تلف کردنه همین

rasol
1395/10/02
پاسخ به این نظر

با عرض سلام
من سالهاست در دنیای کسب و کار تجربیات زیادی کسب کردم و با دانش تجربی که کسب کردم تازه می خواهم شروع به یادگیری علمی کنم و از جضوره سروران راهنمایی نیاز ذارم که از کجا نیاز هست شروع کنم و تحصیلم رو آغاز کنم.

ادمین:
با سلام
به نظر این حقیر شما بهتر است به این سوال پاسخ دهید که به کجا می خواهید برسید. هدفتان چیست؟ علایقتان کجاست؟
یادمان باشد کسی که مقصد درستی نداشته باشد، هر چه سریعتر پیش برود، از مقصد اصلی دورتر می شود. شما با توجه به تجربه کاری، یکی از مباحث آکادمیک را بر خواهید گزید (مدیریت بازرگانی، ام ب ای، مدیریت صنعتی، صنایع ... ) بعد سوال اصلی این است که چه بشود؟ می خواهید مدرس شوید؟، کتاب بنویسید؟، مقاله چاپ کنید؟ وجهه اجتماعی کسب کنید؟
پس نکته اصلی در هدف نهفته است. ضمن اینکه معتقدم مطالعه علمی و آگاهی ، لزوما با دانشگاه نیست و می تواند با مطالعه کتاب های مفید، و شرکت در دوره های کوتاه مدت تخصصی، بهره وری بیشتری از ارزشمندترین ثروث، یعنی زمان، را داشت.

محمد
1395/10/05
پاسخ به این نظر

مطالب مفیدی ذکر شده و جای قدردانی داره اما خوبه که منبع مطالب ذکرشده در انتهای مطلب مذکور آورده بشه

فرهاد بیادی
1395/12/01
پاسخ به این نظر

با سلام و تشکر از گردآوری مطالب مفیدتون
سوالی که من دارم اینه که : تا اونجایی که من میدونم مدرک MBA سازمان مدیریت صنعتی مورد تایید آموزش عالی نیست و رسماً به عنوان فوق لیسانس محسوب نمیشه. میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که مدرک MBA کدام سازمان ها یا موسسات مورد پذیرش آموزش عالی هست؟

محمد
1395/12/02

گمونم فقط مدارکی که از طریق شرکت در کنکور سازمان و سنجش بدست آید (مثل دانشگاه شریف و ...) ، مورد تایید آموزش عالی هست. بقیه رو بعید می دونم.

احمد
1395/12/19
پاسخ به این نظر

باسلام
MBA شامل رشته کارشناسی ارشد مدیریت بازاریابی هم میشه؟

کیهان
1395/12/28
پاسخ به این نظر

خیلی رشته خوبی ب نظر من رشته آینده داریه

تورج
1396/01/13
پاسخ به این نظر

سلام. من رشتم نرم افزار هست و به این گرایش علاقه مند شدم و خودمم بورس باز هستم میخواستم بدونم فرق بین MBA و CFA چی هست؟ با تشکر

شکوفه
1396/04/03
پاسخ به این نظر

خب چه درسایی توی این رشته تدریس میشه ؟

سینا
1396/04/15
پاسخ به این نظر

ایا با دیبلم هنرستان هم میشود وارد این رشته شد

محسن
1396/05/06
پاسخ به این نظر

سلام. من مدرک mba دارم و شاید بتونم کمکی در این زمینه بکنم. این یک رشته تخصصی صرف نیست. یعنی مثلا شما اگه رشته حسابداری، معدن، آمار و یا رشته های دیگر را بخوانید در همان رشته ها متخصص می شوید. امادر mba شما درس های متنوعی دارید و از همه آنها چیزی یاد می گیرید. از جمله واحدهای این رشته عبارتند از رفتار سازمانی، منابع انسانی،اصول آقتصاد، تئوری های مدیریت سازمان، بازاریابی، حسابداری، آمار،مالی، مدیریت استراتژیک، زنجیره تامین، مدیریت عملیات.....بنابر این این رشته بیشتر به درد کسانی می خورد که جزو مدیران ارشد سازمان هستند و جهت مدیریت و کنترل سازمان متبوعه خود باید از همه این مباحث آگاه باشند. البته شاخه بازاریابی این رشته برای افرادی که به کسب و کار علاقه مند هستند مفید است و اخیرا در روزنامه ها تعداد زیادی از شرکت ها هستند که به دنبال جذب این افراد برای واحد فروش و بازاریابی خود هستند . من خودم رشته کارشناسی فنی داشتم و با توجه به نیازم ، گرایش استراتزی را خوانده ام.

مائده
1396/05/24
پاسخ به این نظر

سلام. این رشته فقط برای کارشناسی ارشد هست؟ توی مقطع کارشناسی نیست؟

reza
1396/07/06

فقط ارشد داره - برای دکتری هم میتونید در رشته های مرتبط با گرایشتون شرکت کنید ولی خود mba متاسفانه در ایران دکتری ندارد.

رامتین
1396/11/15

سلام. بله کارشناسی هم داره BBA مخفف Bachelor of Business Administration البته تو ایران نمی دونم داره یا نه من خودم در خارج از کشور اخذ کردم

علیرضا
1396/05/26
پاسخ به این نظر

اطلاعات مفید و کار امدی بود و از نظر بنده عالی
ممنون

مرادی
1396/06/22
پاسخ به این نظر

سلام چرا دانشگاه پیام نور رو قید نکردین؟ اون که کلی رشته mba داره

Ali
1396/09/10

تاریخ نگارشش حدود 5 - 6 سال پیشه

leila
1396/11/24
پاسخ به این نظر

باسلام ،نظرم مثبت بودولی اگرداجع به آینده وبازارکارmbaبیشترتوضیح میدادیدبهتربود.وفردنگران آیندش نبودمن خودم فارغ التحصیل رشتی ی مهندسی مدیریت اجرایی هستم ودرحال حاضرم میخوام ادامه تحصیل بدم درمقطع ارشدوموندم چه رشته ای بخونم صنایع یاعمران یاmba،آشنایی ندارم باهاشون وبازارکارشوم میترسم وعمران وصنایع مدیریت پروژه هم علاقه دارم.لطفاهرکسی که وارده راهنماییم کنه باتشکربایدتاسی ام برکنکوررشتمو بگم

محمد
1396/12/27
پاسخ به این نظر

باسلام خرج این رشته زیاده ک یکی ازدوستان گف فقط اگه پولدار باشین این رشته براتون خوبه؟؟

امیر
1397/02/30
پاسخ به این نظر

با سلام لطفا دانشگاه امیرکبیر را هم به لیست خود اضافه کنید.

منصور
1397/03/17
پاسخ به این نظر

چرا وزارت نفت و وزارت راه و ترابری این رشته رو قبول نمیکنن ؟ من کلی درس خوندم حالا که تمام شد میگن قابل قبول نیست

هوشنگ شیری
1397/06/30
پاسخ به این نظر

شاغل در بخش دولتی هستم مدرک کارشناسی من مدیریت بوده وبه مدت ده سال با همین مدرک در رده های اجرایی ومیانی سازمان مدیریت کردم ودوسال پیش نسبت به ازمون وثبت نام در دانشگاه در رشته mbaاقدام کردم واکنون که درحال اتمام دوره ارشد mbaهستم تاثیر بسیار بالایی در شیوه مدیریت ونتیجه کارم را اشکارا حس میکنم لازم به ذکر است که تمامی رشته های ارشد 32 واحد درسی دارند ولی mba دارای 58 واحد درسی میباشد که بیشتر دروس هم ترجمه کتابهای مدیریتی امریکایی نظیر فلیپ کاتلر میباشد وبه اعتراف بسیاری از اساتیدارشد mba معادل دکترای دیگر رشته های مدیریتی میباشد

afshin
1397/06/31
پاسخ به این نظر

سلام ممنونم از توضیحات کاملتون... اما با توجه ب این مطالب رشته مدیریت مالی از این رشته بهتره...چ از نظر بازار کار و چ از نظر سطح جاافتادگی

hamid
1397/08/08
پاسخ به این نظر

سلام ، من هنوز متوجه نشدم توی دفترچه ارشد و مجموعه مدیریت MBA کدوم یکی از این رشته ها میشه ؟ چون چیزی به نام MBA یا نامی که معادل فارسیش باشه وجود نداره . 1- مدیریت بازرگانی 2- مدیریت دولتی 3- مدیریت صنعتی 4-مدیریت فناوری اطلاعات 5- مدیریت تکنولوژِی 6- مدیریت مالی 7- کارآفرینی 8- مدیریت منابه انسانی 9- مدیریت حمل و نقل دریایی بین قاره ای 10- مالی 11- مدیریت بازرگانی دریایی 12- مدیریت بحران 13- مدیریت سازمان های دولتی 14- مدیریت اماکن مترکه مذهبی 15 سیاست گذاری علم و فناوری که هر کدوم گرایش های مختلفی هم دارن MBAکدوم یک از این ها میشه ؟ کسی دونست ایمیل بزنه راهنماییم کنه merobion@gmail.com

علیرضا
1398/05/08

سلام
بعنوان مدیریت کسب وکار امده است .من خودم لیسانسم مهندسی برق هست الاه هم ارشد mba دانشگاه اصفهان میخونم رشته خوبی هست ومیشه ازش استفاده کاربردی کرد .فقط کل واحدها 48 است نه 58 یعنی چهار ترم دوازده تایی.

nazj
1397/08/17
پاسخ به این نظر

سلام خسته نباشید ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادین فقط یه سوال داشتم برای گرفتن mba به نظرتون لیسانس مهندسی صنایع داشته باشیم بهتره یا مدیریت بازرگانی؟ ممنون میشم جواب بدین

ازاده
1397/09/20
پاسخ به این نظر

سلام.من الان میخام ارشد mba شرکت کنم نمیدونم اسم این رشته تو دفترچه کدوم میشه؟ میشه لطفا کمکم کنید.کلی رشته مدیریت هست نمیدونم m b a کدومشونه

Zahra
1398/04/11
پاسخ به این نظر

بسیار روشن همه چیز را شرح دادید دنیا دنیا سپاس و تشکر

Golden wolf
1398/06/31
پاسخ به این نظر

سپاس از اطلاعات مفید و بجاتون. من در حال حاضر دارم توی همین حوزه فعالیت میکنم به صورت رایگان و اینو میدونم که توی موج الکترونیک فقط تجارت الکترونیک جوابگو هست. باتشکر

Shadi
1398/09/23
پاسخ به این نظر

رشتم کامپیوتره و کارهای مدیریتی علاقه دارم ادغام اینا میشه این رشته ولی هزینه های فوق العاده سنگینه راه دیگه نداره

نوین
1398/09/27
پاسخ به این نظر

ممنون از اطلاعات خوبتان
از آن استفاده نموده و بهره کافی بردم و پاسخ بسیاری از پرسش های مطرح در ذهنم یافتم
موفق باشید

علیرضا
1398/12/06
پاسخ به این نظر

باسلام. ممنون از اطلاعات مفیدتون. ببخشید...ایا شخص بعد از گذراندن کارشناسی ارشد MBA از دانشگاه های سراسری و داشتن مدرک کارشناسی مهندسی (مثلا برق ) می تواند در رشته مهندسی ادامه تحصیل ( دکتری) دهد ؟

مهندس محمدرضا نعمتی
1399/03/29
پاسخ به این نظر

عالی بود برادر

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
798 Z
آقای مشاور