شنبه 28 اسفند 1395 - 09:27

توصیه به جوانان جویای کار / مراجعه ۵۷ هزار جویای شغل به کاریابی‌ها

منبع: خبرگزاری مهر دسته: بازار کار 1,853 بازدید

مشاور سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور با اشاره به اینکه در سال ۹۵حدود ۵۷ هزار جویای کار به کاریابی‌های تهران مراجعه کردند، گفت:از این تعداد فقط۲۱هزار نفر توانستند به فرصت‌های شغلی معرفی شوند. مجید تهرانیان در گفتگو با مهر، با بیان اینکه امروزه مدارک تئوری دیگر پاسخگوی بازار کار نیست ادامه داد: طی دو دهه گذشته ماهیت استخدام‌ها «دولتی» بود و دولت‌ها هم با اولویت مدارک بالاتر نسبت به جذب و استخدام متقاضیان اقدام می‌کردند اما طی سالهای اخیر استخدام‌های دولتی به حداقل رسیده است.
تهرانیان با تاکید بر اینکه امروزه غالب استخدام‌ها در شرکت‌های خصوصی، کارگاه‌ها و موسسات است افزود: بخش خصوصی صرفا به مدارک تئوری قانع نیست و داشتن مهارت مهمترین اولویت استخدام افراد است. مشاور سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در امور آموزشگاه‌های آزاد با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار حدود ۵۷ هزار نفر جویای شغل در سال ۹۵ در کاریابی‌های استان تهران ثبت نام کردند گفت: نکته جالب این است که تقریبا معادل همین میزان افراد جویای کار، از سوی کارآفرینان و کارفرمایان فرصت شغلی ایجاد شده بود اما فقط ۲۱ هزار نفر از این افراد را توانستیم برای اشتغال معرفی کنیم و بیش از ۳۰ هزار نفر دیگر به دلیل اینکه مهارتهای مورد نیاز را نداشتند به بازار کار معرفی نشدند که بیشتر این افراد هم دارای تحصیلات دانشگاهی بودند.
تهرانیان با تاکید بر اینکه داشتن مدارک دانشگاهی بدون مهارت پاسخگوی بازار کار کشور نیست درباره نحوه ارائه آموزش‌های مهارتی توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: آموزش‌های مهارتی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای از طریق دو روش ارائه می‌شود که یکسری آموزش‌های مهارتی از طریق آموزشگاه‌های دولتی است.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای تهران افزود: در سطح استان تهران ۲۷ مرکز آموزش دولتی فنی و حرفه‌ای وجود دارد که آموزش این دوره‌ها کاملا رایگان است؛ دوره‌هایی که اگر به صورت آزاد ارائه شوند هزینه آنها میلیونی خواهد بود اما دولت به صورت رایگان این آموزش‌ها را ارائه می‌دهد. وی ادامه داد: علاوه بر این حدود ۵۷۱ حرفه و مهارت توسط آموزشگاه‌های خصوصی ارائه می‌شود که هر فرد با توجه به علاقمندی خود می تواند در دوره‌های مورد نظر شرکت کند.
مشاور سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: متقاضیان آموزش‌های مهارتی می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام دوره‌های آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای در دوره‌های آموزشی آموزشگاه‌های دولتی و خصوصی ثبت نام کنند. تهرانیان با اشاره به ظرفیت بالای اشتغال در تولید محتوای الکترونیکی در بستر فناوری اطلاعات (IT) گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با جدیت در زمینه اشتغالزایی مهارتهای مربوط به فناوری اطلاعات از جمله تولید محتوای الکترونیکی در سال آینده برنامه ریزی کرده است.
وی از تفاهم نامه سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه توسعه بازار اشتغال فناوری اطلاعات خبرداد و گفت: به جوانان بیکار توصیه می‌کنیم فقط به دنبال مدارک تحصیلی دانشگاهی و تئوری نباشند و به دنبال مهارت آموزی بروند.

نظرات

نام (ضروری)
پست الکترونیک(ضروری)
نظرشمــا
ارسال نظر
3756 N
آقای مشاور